GPS 36.9391108N, 31.1727469E |
Synonymem pro Aspendos je římské divadlo. Je největší a nejzachovalejší svého druhu vůbec. I proto se stalo jedním lákadel turistů do Turecka. Bylo by ale škoda kvůli této monumentální budově opomenout zbytky města včetně akvaduktu.
Na břehu antické řeky Eurymedon leží zbytky významného –původně pamfylského – města Aspendos. Díky své poloze a přístupu k moři se Aspendos stal vyhledávaným vnitrozemským přístavem a kvetoucím obchodním centrem, vyvážejícím především olej, sůl a zeleninu. Roku 486 před naším letopočtem se stalo ústí řeky svědkem námořní bitvy, v níž byla poražena perská flotila . V roce 334 před naším letopočtem se obyvatelé města zavázali Alexandru Velikému zaplatit 50 talentů zlata a odevzdat 4000 koní , aby odvrátili obsazení Alexandrovými vojsky.
Divadlo, vystavěné ve druhém století našeho letopočtu. Je jedním z nejzachovalejších svého druhu. Jména původců stavby jsou známa. Architektem byl Zenon, investory (máme-li použít dnešní terminologie) byli Crispinus Arruntianus a Auspicatus Titinnianus, za vlády Antonia Pia, mezi lety 138 až 161. Na rozdíl od řeckých divadel je římského typu (Aspendosské divadlo je toho příkladem) jevištní stěnu stejně vysokou jako jsou nejvyšší řady sedadel a vytváří tak uzavřený divadelní prostor o průměru téměř 100 metrů s vynikající akustikou. Jeho kapacita je asi 12 000 sedadel (různé zdroje uvádějí 7 000 - 20 000). Pravidelně jsou zde pořádány koncerty, lidové tance, a jsou zde hrávána nová i starořecká dramata. Bývají zde také pořádány zápasy kırkpınar, kdy proti sobě bojují naolejovaní muži v krátkých, těžkých kalhotách. Pár snímků máme i v sekci 1970. Návštěva tohoto divadla zanechá v návštěvníkovi nezapomenutelný dojem.
Z ostatních pamětihodností jmenujme akropoli, kde se nachází směsice ruin, zajímavá hlavně pro profesionální archeology. Zahrnují obrysy agory se zbytky baziliky a polokruhový oltář v odeonu.
Severně od města jsou vidět dlouhé segmenty vodovodu (akvaduktu), který přiváděl vodu do města ze vzdálenosti až 30km.