Vítejte na vstupní stránce všemožných informací o Turecku. Najdete u nás nejen popisy zajímavých míst, ale třeba i kuchařku nebo slovník. Seznámíte se s tureckými zvyky i historií. A pokud tu něco nenajdete, stačí se zeptat. Nejen, že vám odpovíme, ale informace doplníme i sem. A abyste měli snazší orientaci v novinkách, tato stránka vás bude informovat o tom, co jsme v posledních přibližně dvou měsících doplnili.

TURECKÉ VAŘENÍ S nejstarší českou školou vaření chefparade pořádáme kurz tureckého vaření. Naučíme vás tam připravit ayran, špenátové gözleme, köfte, kısır a plněné fíky. Těšíme se na vás 🙂

18. 11. 2024 Došlo nám, že jsme v kuchařce opomněli jednu hodně důležitou surovinu – a to jsou fazole. Tuto chybu dnes napravujeme a nabízíme recept na čerstvé fazole. Jsou hodně podobné fazolím baskitským, ale nepoužívají maso.

Takto upravené fazole jsou v Turecku velice oblíbené.

10. 11. 2024 Další zajímavé místo, které je teoreticky možné navštívit na východě Turecka je Dara. Město, nepochybně velice zajímavé, je dnes bohužel vhodné spíše pro odvážné jedince. Leží totiž hodně blízko ne zcela klidné hranice.

Jeden z nejtypičtějších pohledů na Daru – nekropole. Foto EAPHOTOGRAPHY, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

28. 10. 2024 Je podzim, sklízí se poslední zbytky zeleniny. Proto jsme se rozhodli přidat další aktuální recept. Z červené řepy jsme zde zatím sále ještě nic nevyráběli, takže i tuto maličkost musíme napravit. Takže jsme se rozhodli připravit musaku z červené řepy.

Musaka z červené řepy je zajímavou kombinací lilku, hub a červené řepy.

21. 10 2024 Než budeme pokračovat ve vaření, můžeme se podívat na zajímavý přírodní zdroj tepla. I když je to Chiméra, jsou to skutečné plameny a žádná chiméra. Najdeme jí kousek od lýkijského Olymposu.

Chiméra je vlastně hořící země …

14. 10 2024 Dlouho jsme nevařili, takže je čas zase něco dobrého vám nabídnout. Tentokráte se budeme věnovat masu v Turecku nejtypičtějšímu – jehněčímu. A nabízíme vám recept na přípravu v evropských restauracích nejvyhledávanější části – kotletky. Recept na jednoduchou jehněcí kotletu zvládne úplně každý a rychle.

Tato příprava jehněcí kotlety je opravdu jednoduchá a výsledek vynikající.

9. 10. 2024 Dechový nástroj mey nás do té míry zaujal, že jsme se rozhodli další článek věnovat jemu. Na seznamu UNESCO je spolu s ázerbajdžánským balabanem, jak jej v této postsovětské republice nazývají.

Mey vypadá jako pradědeček hoboje. Foto See page for author, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

5. 10. 2024 Trochu jsme zaspali nehmotné památky UNESCO. Od naší poslední aktualizace tohoto seznamu jich přibylo pět dalších. Doplnili jsme je tedy i do našeho seznamu a trochu jej vylepšili.

Jednou z novinek je dechový nástroj mey. Foto dalbera from Paris, France, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

28. 9. 2024 Dalším zajímavým místem tureckého Tyrkysového pobřeží je Tlos. Je známý především svými hrobkami, ale celé město určitě stojí za návštěvu. A z Fethiye a jejího okolí je vysloveně blízko.

Charakteristická silueta Tlosu – hrobky a agora. Foto Rol1000CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

22. 9. 2024 Další tureckou přírodní zajímavostí je jezero Tuz gölü neboli slané jezero. Druhá největší turecká vodní plocha je unikátní nejen svojí salinitou, ale i obrovskými sezónními rozdíly v rozloze. Na jaře se dokáže rozlít na plochu 2 500 km2, v srpnu má pak „pouhých“ 1 500 km2.

Procházka ve slané vodě. Foto Bahadır Özkan, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

15. 9. 2024 V sobotu jsme zapomněli na pravidelnou aktualizaci. Tak s jednodenním zpožděním nabízíme další zajímavé město u jezera VanBitlis. Jeho hrad nechal postavit sám Alexandr Veliký. A podle pověsti jej pak nedokázal dobýt. Město i jeho okolí určitě stojí za návštěvu.

Ve čtvrtém století před naším letopočtem tento hradu určitě nechcete dobývat. Foto Dosseman, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

7. 9. 2024 Dnes jsme se rozhodli napsat pár zajímavostí o jednom z pokladů klenotnice paláce Topkapı v Istanbulu. Jedinečný Indický nebo také Nadirův trůn si určitě svojí kapitolu zaslouží. Nejen pro svojí cenu, ale i pro krásu svého zpracování nebo pohnutou historii.

Indický trůn. Foto Dagmar Kalousová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *