GPS 36.5331061N, 31.9905642E |
Jednoznačná dominanta Alanye, citadela, stojí na výspě v jižní části města. Pojem výspa ale nevystihuje dostatečně přesně jedinečnost této opevněné skály, vysoko se tyčící nad moře až do výšky 250 m a spojené s pevninou de facto pouze hradbami nebo nedobytnými skalami. Ostatně, hradeb je na pevnosti opravdu dost, téměř šest a půl kilometru.
Pro svoji naprosto jedinečnou strategickou polohu byl poloostrov opevněný již v helénských dobách, kdy se nazýval Kandeleri. Současnou podobu však pevnosti vtiskli Seldžukové, především první seldžucký vládce Alanye Alaaddin Keykubat, který ji po získání města r. 1221 nechal přebudovat, takže měla 83 věží a 140 bašt, což je při její rozloze číslo naprosto neuvěřitelné. Bylo zde také vybudováno na 400 cisteren, aby zásobovali posádku i město vodou. Některé z nich se používají dodnes.
Hradby byly budovány velice důmyslně, takže pevnost byla de facto nedobytná. Její bezpečnosti věřil i sám stavitel, takže si na ní nechal postavit palác. Dnes je zde muzeum, částečně pod otevřeným nebem.
Pevnost je dodnes obývána. Až nahoru vede silnice, po které jezdí auta a minibusy, dopravující turisty na úplný vrcholek. Na hlavní cestě jsou dnes spíše turistické atrakce či hospůdky, ale kousek od hlavní cesty je už docela běžný život chudých lidí. Dodnes je zde pěstován bourec morušový, a proto můžeme postupně vidět celé zpracování hedvábí od rozmotávání kokonů přes barvení až po tkaní šál. Samozřejmě si je můžete na místě i koupit.