Při hledání nějakého jídla z červené řepy jsem narazil na musaku, která je na jejím základě postavená. Recept mne okamžitě zaujal, takže jsem jej vyzkoušel. Pro zručného kuchaře, který umí rychle krájet zeleninu, je to recept rychlý. Protože právě krájením (a smažením) ztratíme nejvíce času. Ale výsledek je vždy vynikající.
Ingredience:
Výplň:
- 3 lilky
- 3 brambory
- dostatek olivového oleje
- 2 řepy
Směs:
- 10 hub (žampióny, hlívy ..)
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- ½ čajové skleničky olivového oleje
- 2 polévkové lžíce salçy / rajského protlaku
- sklenice vody
- 1 lžička soli
- půl lžičky pepře
Na bešamelovou omáčku:
- 2 polévkové lžíce másla
- 1,5 polévkové lžíce hladké mouky
- ½ litru mléka
- 1 lžička soli
- 1 lžička pepře
- trochu strouhaného muškátového ořechu
Na zapečení:
- Větvička čerstvého tymiánu
- 100 gramů dobrého tvrdého sýra
Postup:
Brambory oloupeme a nakrájíme na tenké plátky, lilky nakrájíme na kolečka asi centimetr silná. Oboje opečeme na oleji. Je možné, především lilek, který hodně pije olej, spíše upéci v troubě. Jde o to, aby povolil. Velká výhoda pečení je úspora času, ale na oleji je to zase chutnější. Hotové lilky a brambory zatím odložíme.
Zeleninu, určenou do směsi, nakrájíme na drobné kostičky, česnek samozřejmě na tenoučké plátky a houby na normální plátky. Na pánvi rozpálíme olej a nejprve na něm orestujeme cibuli s česnekem. Když cibule trochu povolí, přidáme houby a řepu a osolíme. Nadále restujeme, dokud se neodpaří většina vody, kterou především houby a řepa pustí. Přidáme salçu a necháme rozvonět. Dolijeme vodu, přidáme pepř a na mírném plameni necháme dusit. Zatím můžeme připravit bešamel.
V malém hrnci rozpustíme máslo a uděláme si jíšku z hladké mouky. Pak pomalu a za stálého míchání dolijeme mléko. Nepřestáváme míchat a na středním ohni necháme tak dlouho, dokud nemá bešamel správnou hustotu jemnější krupicové kaše.
To už je směs dostatečně udušená, takže necháme odpařit zbytek vody a můžeme začít připravovat samotnou musaku. Do obdélníkové zapékací mísy na dno nalijeme trochu bešamelu, rozetřeme ho po celé ploše a vyskládáme na něj část brambor. Polijeme jej trochou směsi a na ní vyskládáme lilek. Ten opět zalijeme směsí a trochou bešamelu. Na bešamel vyskládáme zbytek brambor, na ně vylijeme zbytek směsi a poklademe lilky. Zalijeme zbytkem bešamelu, pečivě jej rozetřeme a bohatě posypeme strouhaným sýrem. Na vrch položíme pro vůni větvičku tymiánu.
Pečeme v předehřáté troubě na 200o asi dvacet minut či trochu déle. Kůrčička by měla být mírně hnědá. Po vyndání z trouby doporučujeme nechat ještě chvíli vychladnout. Jednak musaka velice dobře drží teplo, takže není možné ji hned jíst, jednak chladnější lépe drží tvar, takže se lépe servíruje.