+1
°
C

+
-2°

Bogazkale
Neděle, 11

Viz 7denní předpověď

GPS 40.0222167N, 34.6197356E

Chattušaš, hlavní město Chetitské říše. Říše, o jejíž existenci ještě v polovině 19. století neměl nikdo ani potuchy, ale ve své sobě říše tak mocné, že i Egypt v době své největší síly a slávy jí nedokázal porazit a raději s ní uzavřel první mírovou smlouvu v dějinách. Říše, k jejímuž pochopení zásadně pomohl český vědec Bedřich Hrozný tím, že dokázal rozluštit jejich jazyk.

Jeden ze symbolů města - Lví brána

Chattušaš se nachází cca 200 km východně od Ankary nedaleko města Boğazkale u Çorumu. Město, které obehnáno mohutnými hradbami o celkové délce více než 8 km. Potok Kızlarkayası jej rozděluje na severní a jižní část. Hradby svojí mohutností připomínají známější opevnění mykénské čí thýrinské. A to nejen svými rozměry - šířkou až 8 m a výškou až 6 m, ale především velikostí kamenných bloků, ze kterých byly vybudovány. S jejich úctyhodnými 20 tunami by měla dost práce i moderní technika. Součástí opevnění města bylo i více než sto věží. Do města se vstupovalo celkem pěti branami, z nichž nejdůležitější byly Lví brána (další podobnost s Mykénami nejspíš není náhodná), Královská brána a Brána Sfing. Všechny tři brány jsou zdobené reliéfy.

Sfinga v Bráně sfing

Jižní část opevnění tvoří obranný val široký až 80 m a dlouhý 250 m. Prochází jím 70 m dlouhý tunel, který je ukončený brankou. Jeho význam mohl být dvojí: nejen že mohl obléhaným pomoci uniknout z města, ale stejně tak mohl vojákům pomoci napadnout nepřítele z nečekané strany. Tunel pro svoji délku a typický trojúhelníkový profil patří k nejfotografovanějším památkám města.

Tunel v obranném valu

Další velice důležitou stavbou je velký chrám v Dolním městě ze 13. století před naším letopočtem. Jedná se o nejzachovalejší a zároveň největší chetitský chrám vůbec. Zde také najdeme dar egyptského faraona Ramesse II., velký kultovní zelený kámen (hadec nebo nefrit). Byla to připomínka první mírové smlouvy v dějinách lidstva, kterou po nerozhodné bitvě u Kaddeše Egypťané s Chetity roku 1258 před naším letopočtem uzavřeli.

Kultovní zelený kámen

Součástí památky UNESCO je i nedaleká svatyně Yazilikaya, která v úzké soutěsce skrývá nádherné chetitské reliéfy. Především před vyhlášením památky UNESCO s mnoha doprovodnými bezpečnostními a zpřístupňujícími opatřeními byl zážitek z nečekaného objevení této nádhery veliký. Dodnes ale určitě není možné při návštěvě chetitských památek svatyni vynechat.

Yazilikaya je vlastně úzká soutěska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *