+28
°
C

+28°
+23°

Kemer
Pondělí, 23

Viz 7denní předpověď

GPS 36.4314683N, 30.4560031E

Jedním ze zajímavých tureckých přírodních úkazů je Chiméra. Jedná se plameny, hořící přímo ze skály. Známy byly už v antice a dostaly své jméno podle bájné příšery, dštící oheň. Najdeme jí asi 70 km jižně od Antalye.

Vypadá to jako ohníček na buřty. Ale není tam dříví ...

Nedaleko turecké antické Olympie, asi tři kilometry od pobřeží a ve výšce okolo 180 metrů nad mořem se nachází zajímavá planina v lese. Na její ploše v délce něco přes sto metrů a šířce okolo padesáti metrů s převýšením necelých třiceti pěti metrů zde ze země na mnoha místech vyskakují plameny. O pár set metrů dál je druhé podobné místo. Není už ale tak snadno dostupné.

Některé plameny jsou i dost vysoké

Plameny vznikají únikem zemního plynu z bohaté kapsy v podloží. Jsou neuhasitelné, protože plyn samočinně vzplane při styku se vzduchem. Jeho složení uvádí mnohé zdroje různě, určitě ale největší složkou je metan. Další neoddiskutovatelnými složkami jsou dusík a oxid uhličitý. Předpokládá se, že v průběhu času se toto složení měnilo.

Na začátku planiny jsou zbytky Hefaistovy svatyně.

Antičtí Řekové této oblasti říkali Chiméra, Turci je přejmenovali na Yanartaş neboli Hořící kámen. Na mapách ale stále funguje pod oběma jmény. Dokonce i místní lidé okamžitě vědí, kde je Chiméra a jak se k ní dostat. Yanartaş však zná jen málokdo. Město Olympia, ležící pod Chimérou, bylo logicky zasvěceno božskému kováři Hefaistovi. Ten měl zacházení s ohněm v popisu práce. Zbytky jeho svatyně najdeme i přímo na planině, kde plameny z hory vyskakují.

Místo nabízí mnohé romantické pohledy.

Některé prameny uvádějí, že v antických dobách plameny fungovaly jako maják pro lodi, mířící do olympského přístavu. Pravda je, že intenzita ohňů se v průběhu času mohla měnit. Navíc i malý plamen je v noci vidět na velkou vzdálenost. Dnes je však planina schovaná v lese, takže na moře už jejich svit nedosáhne.

V podvečer jsou plameny krásně vidět a místo bývá klidné.

Je logické, že nejlepší čas pro návštěvu této zajímavosti je večer. Překvapivě však většina organizovaných výprav tou dobou místo už opouští. Což určitě velice ocení individuální turisté. Musíme si také uvědomit, že cesta od pokladny k prvním plamenům má dost přesně jeden kilometr, ale převýšení je přibližne150 m. Navíc často po kamenech a v hustém lese. Chceme-li se tedy vydat na večerní výpravu, je baterka nutná.

Někteří turisté ohřívají sebe, najdou se i tací, co si uvaří čaj nebo opečou uzeninu.

Velkou výhodou Chiméry je, že její návštěva není časově náročná. Plameny jsou zajímavé, ale není potřeba tam být dlouho. Můžeme výlet proto naplánovat jako zajímavé ukončení dne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *