Lahmacun jsou vynikající placky, trochu podobné pizze (často se mu také říká turecká pizza). Chuťově i zpracováním jsou ale dost jiné. Mívají obvykle menší (průměr okolo 25 cm), což z nich dělá ideální svačinu či jídlo pro děti – dokáží jej sníst celý.

Vynikající lahmacun správné turecké chuti si můžete dát v restauraci Istanbul kebab v Praze u Václavského náměstí.

Suroviny

Těsto:

1 kg hladké mouky, 0,5 dl oliv. oleje, 0,5 l vody, 2 dl mléka, 1 droždí (42 g), sůl dle chuti

Lahmacuny mohou být i šišaté

Masová směs:

1 kg mletého masa (hovězí nebo směs hovězího a jehněčího), 1 cibule větší, 2 bílé papriky, 1 kapie, 5-6 rajčat, 4 stroužky česneku, hrst petrželové natě, 2 lžíce salçi nebo kvalitního rajského protlaku, 1 dl oliv. oleje, 2 lžičky sladké mleté papriky, 1 lžíce isotu nebo pálivé mleté papriky, sůl dle chuti

Vše připraveno, můžeme začít krájet

Postup:

Začneme masovou směsí. Veškeré krájitelné ingredience nakrájíme na co nejmenší kousky. Je to pracné, ale vyplatí se to. Nasypeme na maso a důkladně prohněteme, abychom vytvořili kompaktní hmotu. Přidáme česnek (prolisovaný nebo nastrouhaný), mletou papriku, isot nebo mletou pálivou papriku, olej, salçu nebo rajský protlak a sůl. Opět důkladně zpracujeme. Čím kompaktnější hmota bude, tím lépe se s ní bude později pracovat. Maso odložíme, aby se chutě měly čas spojit.

Čím menší kousky tím lépe

Vyrobíme se kvásek z 2 dl mléka, lžičky cukru a jednoho droždí (42 g). Až kvásek vyběhne, zaděláme poloměkké těsto. Zkušená hospodyně ví, že vodu používáme vlažnou. Těsto nakonec zpracujeme do bochníku, poprášíme moukou a necháme hodinu kynout.

Hotová masová směs je sice kompaktní, ale vidíme i jednotlivé položky, takže je veselá.

Vykynuté těsto vyválíme do válce a naporcujeme na cca 20 dílků, které opět vytvarujeme do malých bochníčků a necháme dalších 15 minut kynout. Pak je postupně rozválíme na placky cca 1-2 mm silné (obvykle mívají cca 25 cm v průměru), potřeme masovou směsí a upečeme. Na velkou teflonovou pánev kápneme olej, necháme rozpálit a placku na něj položíme. Pečeme na středním plameni 5-8 minut, přikryté pokličkou. Zatímco se jeden peče, my rozválíme druhý bochníček a připravíme druhou placku. Je to trochu pásová výroba, což je nebezpečné, protože lahmacuny krásně voní a kolemchodící vám je ujídají pod rukama. Osvědčila se i horkovzdušná trouba na 175o.

Protože počítám i s malými dětmi, nemám všechny bochníčky stejně veliké. Nevadí to …

Čerstvě upečené bývají křupavé, poměrně záhy ale změknou. Obojí je jedlé a správné, každý ať jí ty, které má raději.

Masovou směs na placky roztíráme lžící

Samozřejmě, že bezostyšně čerpám z mého milovaného zdroje – cesminaz. Navíc musím říci, že tento recept zahájil mojí oblibu její kuchyně – poprvé jsem měl pocit, že mi turecký recept chutná opravdu jako v Turecku. Tady je originál: https://varecha.pravda.sk/recepty/lahmacun-lahmadzun-fotorecept/68512-recept.html

4 komentář

  1. Dnes jsem ochutnala lahmacun poprvé v životě, no a mňam? Zkusím lahmacuny upéct podle tohoto hezkého návodu. Děkuji Honzo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *