Lázně mají na území dnešního Turecka opravdu dlouhou tradici – už staří Římané je zde budovali. Nejznámější z nich je Hierapolis neboli Pamukkale. Pro lázeňské kůry se tu nevyužívají jen minerální prameny, ale i třeba rybičky. A kategorií samou pro sebe jsou turecké lázně hamam.

Kožní problémy vám v Kangalu vyřeší malé rybičky

Lázeňství má v Turecku velkou tradici. Nemůžeme ani použít termín dlouholetou, neboť s tímto termínem máme obvykle spojeno několik desítek let, maximálně několik málo století. V Turecku je však tato tradice stará několik málo tisíciletí. Už staří Římané využívali místní horké prameny k léčebným pobytům. Asi nejznámější lázně té doby, tehdy známé jako Hierapolis, dnes slavné Pamukkale, patří stále mezi nejnavštěvovanější místa celého Turecka. Jejich popis ale nepatří do této kapitoly, najdete je na speciální stránce.

Garra rufa, nazývaná někdy také Uždibující ryba – příjemně vás zbaví staré kůže i jiných kožních problémů

Další unikátní lázně najdeme nedaleko Kangalu, v provincii Sivas. Jsou specializovány na léčení kožních chorob a v roli lékařů zde vystupuje nejen horká léčivá voda, ale i hejna speciálního druhu rybiček, které očistí kůži od všech zdrojů potíží. Jedná se o zvláštní a ve světě naprosto unikátní proceduru. Navíc je velmi příjemná – nejsou to žádné pijavice, které se na vás přisají a pijí vám krev. Cítíte pouze jemné doteky na kůži.

Pramen léčivé vody, Pamukkale

Prastaré lázně jsou také u jezera Koycegiz – Lýkové si u nich vybudovali město Caunos a vodu, bohatou především na minerály, využívali k uzdravování svých nemocných.

V dnešním Turecku budovali své lázně už staří Římané – toto jsou zbytky z caldaria (horké místnosti) z Perge.

Brzy po vzniku Otomanské říše zakládali i její panovníci své lázně. Murat I. jako první z nich obnovil staré římské a byzantské lázně nedaleko tehdejšího hlavního města Bursy ve městě Uludag.

V Pamukkale se léčíte v bazénku, plném římských artefaktů

Prakticky tedy můžeme říci, že turecké lázeňství využívá jak horké prameny, tak i minerální vodu. Nabízí netradiční léčebné procedury stejně jako ty známější. Lázně najdeme u moře i v horách. Jsou rozprostřeny téměř rovnoměrně po celé zemi, i když je pravda, že v západní polovině je jich více.

Důkazem stálé tradice tureckých lázní – hamamu – jsou i tyto Muradya hamam u Karsu z 18. století

Musíme zde upozornit, že ne všechny lázně jsou spojeny se čtyř a více hvězdičkovými hotely, někdy na první pohled nejsou luxusní. Vždy jsou ale ve vzorném pořádku a naprosto čisté. Stajně tak v každém městě určitě najdete turecké lázně – hamam, které určitě stojí za návštěvu.

Nemůžeme u lázní vynechat jedinečné kaskády Pamukkale

Z toho všeho plyne, že v Turecku můžeme léčit nejen zvědavost a touhu po památkách či po teplém moři, ale i mnoho svých chorob. Některé světové unikáty z Turecka dělají lázeňský ráj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *