Využití kovů patří k nejzásadnějším zlomům v dějinách lidstva. Bez zaváhání to můžeme postavit na úroveň vynálezu kola nebo objevu, že je možné rostliny i pěstovat, nejen sbírat. Měď byla prvním kovem, který lidé začali používat. A protože se tak dělo i na území dnešního Turecka, určitě historie využití mědi na naše stránky patří.

Měděné misky, jedno z oblíbených nádobí ….

Lidé využívali měď ještě dříve, než jí uměli tavit. Jedná se o jeden z mála kovů, který se nachází v přírodě v čistém stavu. Navíc je relativně měkká. Obě tyto její vlastnosti znamenaly, že bylo možné jí údery tvrdým předmětem tvarovat. Objev, že po zahřátí se významně mění její tuhost a je možné jí ještě lépe zpracovávat, úplně změnil způsob jejího využívání. Tento fakt je tak významným milníkem v historii lidstva, že se označuje jako nová epocha – po době kamenné (mladší – neolit) přichází doba měděná (chalkolit). Obvykle se takto nazývá období 5 000 – 3 500 let před naším letopočtem.

Stará měditepecká dílna. Foto Dick Osseman.

Za jedno z prvních nalezišť mědi je považováno Çayönü v Anatolii. Na unikátním archeologickém nalezišti Çatalhöyük už najdeme důkazy o jejím zpracování a čištění. Tyto vykopávky jsou datovány přibližně do osmého tisíciletí před naším letopočtem. Jak je z datace zřejmé, jedná se stále ještě o měď surovou, tepelně nezpracovanou.

Dnes jsou naštěstí tepané výrobky oblíbeným suvenýrem.

První pece, mimochodem na datlové pecky či sušený trus, se objevují asi o tři tisíciletí později. Tou dobou se měď začíná používat na zbraně, které samozřejmě byly daleko lepší než kamenné, a na nádoby. Relativně brzy lidé přišli na to, že je možné do mědi přidat něco navíc. Když je onou přísadou cín, dostaneme daleko kvalitnější kov – bronz. Po té, co Chetité rozšířili využití železa, přestává být měď využívaná na zbraně či nože. Začíná se ale prosazovat více v kuchyni či k výrobě ozdob.

Měditepectvní je jedno z nejstarších řemesel. Foto Maasaak CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

O významu mědi svědčí i to, že všechny kultury, které Anatolií prošly, jí dokázaly mistrně zpracovávat. Asi největšího rozmachu ale dochází v období Seldžucké říše, kdy vznikají četná důležitá střediska tohoto řemesla. Mezi nejznámější patří Mardin, Konya, Gaziantep, Hasankeyf, Erzurum …. . Tradici měditepectví určitě hodně prospělo i hojné využití měděného nádobí v turecké kuchyni.

Takováto konvička je samozřejmě dražší, ale mnohem více vydrží.

Zlom přichází až v šedesátých letech dvacátého století. Továrny začaly produkovat méně kvalitní nádobí, zato za zlomek ceny toho původního měděného. Drobné měditepecké dílny se začaly z měst vytrácet. Velice mírná renezance tohoto řemesla přichází až se zvýšeným turistickým ruchem. Typické turecké měděné výrobky, jako jsou třeba tácy na čaj nebo džezvy, se staly oblíbeným suvenýrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *