Každý národ ocení, když se s nimi snažíte mluvit jejich řečí. U Turků to platí dvojnásob. Jsou milí vždy. ale když je turecky pozdravíte nebo poděkujete, snesou vám modré z nebe nebo alespoň čaj zadarmo. A protože Turecko je dnes pro nás velice oblíbenou destinací, nabízíme vám několik variant, jak se turecky alespoň trochu naučit.

Turecko bez vlajky a turečtiny není Turecko.

Jinde na našich stránkách píšeme, že má turečtina velkou výhodu při čtení. Je doslova piš jak slyš, nemusíme přemýšlet o různých variantách. Další velkou výhodou jazyka je, že je velice dobře až matematicky strukturovaný. Nezná nepravidelná slovesa.

Při smlouvání v obchodě turecky bude už počáteční cena poloviční.

Nevýhody má z pohledu Evropana dvě: většina slovíček nemá v běžných jazycích „kamaráda“ – podobně znějící slovo stejného významu. Leden tedy nemá nic společného s Januar… , je to ocak. Druhý, daleko větší problém, je zápor. Zatímco my jsme zvyklí na zápor na začátku slova, turečtina ho má uprostřed. Což bývá občas velice zavádějící.

Čaj a lokum dostanete za to, že jste turecky pozdravili.

Jaké tedy máme možnosti naučit se turecky u nás doma? Samozřejmě nejjedndušší je přihlásit se do jazykové školy. Bohužel, jediná, o které víme, že otevírá standardní lekce, je Lingua Sandy v centru Prahy. Otevírá kurzy pro začátečníky a mírně pokročilé. Učí mladý gruzínský lektor. Jako bonus pak jsou konverzační hodiny pro vyšší znalosti turečtiny s rodilou mluvčí. Stav je z léta 2024.

Chcete-li si s Turky zahrát jejich oblíbenou hru 101, turečtinu potřebujete.

Další varianta, kterou nabízí více jazykových škol, je individuální výuka nebo skupinová výuka, kde si ale skupinu musíte vytvořit sami. Velkou výhodou této možnosti je, že si celou výuku “ušijete na míru”. Nejen termín výuky, ale i systém. Tedy třeba poměr gramatiky, slovíček a konverzace. Jako příklad takovéto jazykovky můžeme uvést školu Presto.

Rybáři vám rádi prodají své ryby, když si o ně turecky řeknete.

Dnes jsou oblíbené i programy v počítači nebo mobilu. Ty mají dva zásadní problémy. Především učí umělá inteligence, takže i když jsou slovíčka či věty namluvené rodilými mluvčími, buď česky neumí vůbec nebo překlady nemusí být zcela přesné. Druhý velký problém spočívá v tom, že nevysvětlují gramatiku. Tu prostě musíte pochopit, což se nemusí vždy povést správně, ale hlavně je to velká ztráta času. Klasickou ukázkou takovéhoto programu je Duolingo.

U matek roku si můžete objednat gözleme jen turecky, jinak neumí.

Na Internetu najdete velké množství výukových programů, které většinou připravují Turcı. Určitě nedávají smysl ty, které vás “přes noc” naučí slovíčka. Jednak jsou opět anglicky, jednak to je prosté dvojí až trojí opakování slovíčka a jde se dále. Některá videa už mají rozumnější přístup a určitě je možné je využít. V každém případě nemá smysl přeskakovat ze školy na školu. Proto jsme se rozhodli najít za nás nejlepší kanál a to je učitel turečtiny Ali Yilmaz.

S místním lazebníkem je také třeba hovořit turecky.

Aliho videa nás zaujala z mnoha důvodů. Především je rodilý mluvčí. Každé jeho video má označení očekávané úrovně turečtiny. Nabízí nejrůznější techniky výuky od různých her přes vyprávění kratších příběhů až po rozhovory. Mluví pomalu a velice srozumitelně, takže je mu opravdu dobře rozumět. Jediné, co jsme nemohli vyzkoušet, jsou-li jeho videa vhodná i pro úplné začátečníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *