+20
°
C

+21°
+16°

Side
Čtvrtek, 10

Viz 7denní předpověď

GPS 36.8735253N, 31.4733586E

Dalším z téměř neznámých tureckých skvostů je město Seleukeia. I když leží necelých 15 km od jednoho z nejnavštěvovanějších tureckých středozemních středisek - Side, je stále téměř bez návštěvníků. Kouzlo mu dodá i jedna z jeho výjimečností – leží dodnes schovaná v lesích.

Jeden z unikátů Seleukeiy - zachovaná průčelí domů

Historie města pravděpodobně sahá do 3. století před naším letopočtem. Bylo založeno na jižním úpatí Tauru, nejznámějších tureckých velehor. V dobách své největší slávy bylo obehnáno až devět metrů vysokými ochrannými hradbami. Dodnes zde vidíme jejich zbytky, stejně tak jako pět metrů vysokou vstupní bránu.

Hradby měly výšku až devět metrů.

V současné době je Seleukeia ukrytá v lese. Možná i to jí zachránilo před rozebráním místními stavebníky. Můžeme zde najít památky především z hellénského a římského období. Tou dobou tady vzkvétalo zajímavé a bohaté město. To však po pádu Římské říše postupně upadalo. Ještě zažilo první křesťany, o čemž svědčí základy byzantské baziliky. Nenašel jsem ale už žádné zmínky o muslimském osídlení oblasti.

Kozy nejsou na méně navštěvovaných památkách výjimkou :-)

Podle odborníků největší poklad, jaký zde byl objeven, je již přemístěn do bezpečí antalyjského muzea. Je jím mozaika Sedmi mudrců. Společnost jí dělá bronzová Apollonova socha a mnohé další drobné nálezy z této oblasti. A nám tady určitě nechybí, protože zde máme dostatečné množství jiných zajímavých památek, ukrytých mezi stromy.

Klenby sklepů, na jejichž stropech stála agora.

Kromě již zmíněných hradeb bychom si určitě neměli nechat ujít agoru. Je dvoustupňová, což nebývalo příliš zvykem. Protože jsme na úbočí hor, i tato rovná plocha byla vybudovaná lidmi. Její západní část tvoří vlastně střechy skladišť, které vyrovnávají terén, aby mohla být agora vybudována.

Celkový pohled na agoru

Původní přístup na ní byl velkou branou přímo v hradbách. Po jejím průchodu na nás čeká Apollonův chrám s mramorovou podlahou a čtyřmi dodnes zachovanými sloupy. Najdeme zde také polokruhovou budovu, připomínající malé divadlo. Není zcela jasné, zda se jedná o odeon nebo bouleuterion neboli radnici.

Stoa se schody do patra domu

Výjimečné jsou i domy, které agoru obklopují. Málo antických měst se může chlubit jedním či dvěma domy se zachovanými původními fasádami až do výšky prvního patra. Tady jich máme celou jednu stranu náměstí. Předpokládá se, že se jednalo o obchody.

Zbytky akvaduktu, který zajišťoval vodu i pro lázně

Nebylo římského města bez lázní. Ty zdejší ukazují na to, jak bohaté město Seleukeia byla. Jsou totiž budovány z kvalitního, masivního mramoru. Nacházejí se v západní části města, dnes už v podstatě v lese. Mají překrásné mozaikové podlahy a jako každé lázně byly rozděleny podle procedur na několik základních sekcí.

Seleukeia je jedinečná i tím, že je schovaná v lese.

Seleukeia leží kousek od Side, slavného antického města. Dnes jednoho z hlavních turistických center turecké Riviery. Proč tedy shánět složitě dopravu na další ruiny? Odpověď je velice snadná. Seleukeia nabídne úplně jiný prožitek a jiné město. Město uprostřed lesa, město daleko zachovalejší, i když méně okázalé. A hlavně město bez turistů, kde se můžete v klidu pohybovat a nasávat atmosféru. A to určitě za těch pár lir taxikáři stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *