+7
°
C

+

Edirne
Sobota, 05

Viz 7denní předpověď

GPS 41.6781878N, 26.5593078E

Kompex Selimovy mešity, který zahrnovala původně i medresu, lázně či nemocnici, je nejzápadnější tureckou památkou, zapsanou na seznamu UNESCO. Byla vybudována na příkaz sultána Selima II. Ukrutného a pod její architekturu se podepsal nejlepší stavitel mešit Mimar Sinan. On sám ji považoval za vrchol svého díla, za svůj mistrovský kus. Každý, kdo mešitu viděl, to rád potvrdí.

Pohled na mešitu je úchvatný.

Podle pověsti nechal sultán Selim II Ukrutný mešitu postavit jako dík za dobytí Kypru. To ale historicky úplně nesedí – výstavba začala roku 1568, Kypr padl to osmanských rukou až o tři roky později roku 1571. Určitě ale byla od samého počátku budována jako hlavní svatostánek. Má totiž od samého počátku čtyřmi minarety, což je výsada jen nejvýznamnějších mešit.

Výzdoba je překrásná.

Volba architekta pro výstavbu tohoto komplexu byla také naprosto jasná. Mimaru Sinanovi sice bylo v době zahájení stavby už pravděpodobně 80 let, ale měl za sebou takové skvosty, jako Sülejmanovu mešitu v Istanbulu. Navíc toužil „pokořit Řeky“ – postavit větší a hezčí svatostánek než je Haghia Sophia. Proto při stavbě svého mistrovského díla dokonale zúročil své dlouholeté zkušenosti.

Vlastní kopule zaujme nejen svými rozměry, ale i výzdobou.

Jedinečná je především vlastní kopule, která se svým průměrem přes 31 metrů a výškou přes 42 metrů vymyká všemu, co do té doby stavitelé dokázali. Stojí na osmi mohutných sloupech, které nejsou součástí stěny budovy, ale stojí těsně u ní. Neruší proto při pohledu na mešitu z vnějšku. Stabilitu celého systému pomáhá udržovat i dalších osmnáct menších půlkopulí. Tím vzniká neobyčejně prostorná modlitebna.

Okna patří k charakteristickým rysům této mešity.

Nádherná je výzdoba mešity. Překrásné orientální mozaiky s přírodními motivy z inznických kachlíků dominují celé stavbě. Velkým bonusem je dostatek denního světla. Podle pověsti nechal Sinan udělat 999 oken. Tisícím už nechtěl pokoušet osud. Ale i bez něj je svatostánek velice světlý a vzdušný.

Vyvýšené pódium pro zpěváky je uprostřed modlitebny.

Jako v každé mešitě i tady samozřejmě najdeme její náboženské prvky. Mihrab i minbar jsou mramorové, výzdoba pochopitelně také využívá tradiční iznické kachlíky. Výklenek mihrabu se pyšní naprosto jedinečnou zdobenou klenbou, považovanou za jednu z nejkrásnějších v osmanském světe. Uprostřed modlitebny je vyvýšené pódium pro zpěváky, pod ním je pak fontána.

Mešita není jen samotná modlitebna, ale třeba i nádvoří.

K mešitě ještě patří medresa a škola proroků. Medresa byla přeměněna na muzeum tureckého a islámského umění, škola proroků se dnes již nevyužívá.

Vnitřní prostor je obrovský a úchvatný. Tady vidíme i minbar a mihrab.

Sinan stavěl tuto mešitu jako opravdu starý muž. Když stavba roku 1568 začínala, bylo mu 80 let. Když ji roku 1575 dokončil, bylo mu 87 let a zbývalo mu ještě neuvěřitelných 13 let života. Když stavbu dokončil, napsal: „Postavil jsem kopuli o 6 loktů vyšší a 4 lokty širší než je Haghia Sophia“. Řeky tím určitě nepokořil – stavěli o tisíc let dříve. Ale určitě vytvořil dílo, za které se nemusel stydět. Sám jej považoval naprosto oprávněně za své dílo nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *