GPS 39.7471644N, 37.0176172E Ulu camii neboli Stará mešita
I z velkého množství tureckých tureckých zajímavých míst Sivas vyčnívá. Je v mnoha ohledech jedinečný. Jedná se o nejvýše položené město v Centrální Anatolii. Nabízí bohatou historii, počínající u Chetitů a vrcholící přerodem sultanátu v republiku. Je vyšperkován mnohými perlami seldžucké a osmanské architektury. Můžeme jej využít jako základnu pro pro Turecko netradiční sport - lyžování. Známé je i léčením kožních problémů pomocí rybiček. Pojďme si tedy o něm říci něco více.
Historie Sivasu sahá už do období Chetitské říše, další zmínky ale nalézáme až v antice. Tou dobou se město jmenuje Sivasteia, což vychází z řeckého jména Sebastos. Asi nikdo by v něm nehledal slavného římského císaře Augusta. Zásadní rozvoj města ale nastává až s příchodem Turků. Seldžukové zde začínají budovat mešity, jejichž součástí jsou i medresy. A Osmané v rozšiřování města úspěšně pokračují. I proto najdeme ve městě mnoho jedinečných památek z tohoto období.
Velice významnou roli sehrál Sivas po první světové válce. Tady se totiž sešel kongres, který položil základy moderního Turecka. Svolal jej Atatürk, aby se jednoznačně vymezil vůči okupaci země po porážce Osmanské říše v 1. světové válce. Na tomto kongresu došlo ke sjednocení jednotlivých tureckých středisek odporu proti okupantům. Je to jeden z pilířů úspěchu Turecké války za nezávislost, která de facto vytvořila moderní Turecko.
Ale nejen historií živo je město. Leží v horách, je nejvýše položeným městem v Centrální Anatolii. I to z něj činí velice oblíbené lyžařské centrum. Zároveň je městem lázeňským. Unikátní je místní léčba kožních chorob. Nepoužívá totiž žádné mastičky, ozařování či jiné vymoženosti. Vaši kůži léčí stovky malých rybiček garra rufa, někdy též zvaná uždibující ryba. Vy jen léčené místo ponoříte do vody s rybičkami a ty pečlivě odstraní všechny nepříjemnosti.
A jaké památky bychom při návštěvě Sivasu neměli vynechat? Určitě mezi ně patří medresa s dvojitým minaretem - Çifte Minare Medrese, jeden ze symbolů města. Leží v samém centru a patří k jeho neodmyslitelným symbolům. Založena byla Seldžuky roku 1271 a ocenit na ní můžeme především nádhernou jemnou kamenickou práci na průčelích. Není však ojedinělá. Ze stejného období se nám zachovaly minimálně další dvě nádherné medresy. Ve stejném roce jako tato byla vybudována i Modrá medresa -Mavi Medrese. Své jméno dostala podle tyrkysově modrých kachlí, jimiž jsou ozdobeny její minarety. A nejstarší z tohoto trojlístku je Lékařská medresa - Şifaiye Medrese z roku 1217. Jedná se o jeden z nejstarších zachovalých nemocničních komplexů na světě.
Jsme v islámské zemi, v jednom z prvních velkých center této víry v Anatolii. Proto i zde samozřejmě najdeme Ulu camii neboli Starou mešitu. Ta zdejší byla vybudována v roce 1196. Její jedinečnost a krása spočívá v jednoduchosti a vyváženosti tvarů. Nejedná se o velechrám, na který jsme zvyklí z pozdějších, především Sinanových mešit. Právě svojí skromností a intimitou nás zaujme více než většina jiných.
Zajímá-li nás historie, určitě nesmíme vynechat místní bývalou školu. Tady se totiž psaly dějiny moderního Turecka, tady se sešel Kongres v Sivas. Proto už se tu neučí děti ve třídách, je zde muzeum, připomínající ony slavné zářijové dny roku 1919. Dokonce ve třídě, kde se kongres konal, jsou zachovány původní lavice a zasedací pořádek s podobiznami jeho delegátů.
Tento odstavec vlastně vznikl kvůli fotce, pod kterou jej vidíte. Dokládá, že ještě dnes je možné se i v tak velkém a zajímavém městě, jako je Sivas, vrátit v čase o několik desetiletí dozadu. Život běžných lidí se často odehrává na ulici, kde není velký provoz aut a alespoň se při práci trochu podrbe. Pardon, popovídá.
Jsme-li po celodenní prohlídce města unavení, určitě si můžeme odpočinout u některého z místních jezer. Nejsou daleko od města a nabízejí romantickou přírodu i hezká místa k odpočinku. Určitě bychom se ale neměli odvážet živý suvenýr. A to přes to, že v Kangalu, asi 70 km od Sivasu můžeme najít nejen ony výše zmíněné léčivé rybičky, ale i vynikající ovčácké kangalské psy.
Jako místní lahůdku jsme pro vás do sekce receptů vybrali Kelle tatlısı neboli dezert hlava. Byl určený pro vzácné a vysoce postavené osoby, takže není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za tu námahu.