GPS 41.0030919N, 39.6961083E Ayasofiya
Logickou bránou jak k černomořskému pobřeží, tak i k východu Turecka je Trabzon. Vděčí za to nejen své poloze na východě severního tureckého pobřeží, ale i faktu, že jako největší město oblasti má také největší letiště. Můžeme sem doletět a pak pokračovat třeba ke klášteru Sumela nebo k východní hranici Turecka. I když tento směr není teď úplně bezpečný.
I když do Trabzonu přiletíte jako do výchozího bodu vašeho dalšího putování Tureckem, určitě stojí za to si pro město pár dní také rezervovat. Najdeme zde několik opravdu zajímavých památek a můžeme jej použít jako základnu pro výlety do blízkého okolí, kde na prvním místě musíme jmenovat klášter Sumela.
Pojďme se ale před dalším cestováním pokochat zdejšími památkami. Asi nejčastěji uváděnou je byzantský kostel Haghia Sophia, turecky Ayasofiya. Pozor, jméno stejné jako v Istanbulu, ale jedná se opravdu jen o shodu jmen. Na tuto zradu upozorňuji dost důrazně, dokonce v turecké mutaci wikipedie, píšící o Trabzonu, je link z památky na istanbulský chrám, nikoliv na trabzonský kostel.
Ale s istanbulským chrámem má trabzonská Ayasofiya podobný osud: z původního kostela z roku 1238 se roku 1584 stala mešita, z mešity v roce 1964 muzeum a z muzea v roce 2013 zase mešita. Po této poslední přeměně byly vzácné fresky a mozaiky na podlaze zakryty závěsy a koberci. Při rekonstrukci v letech 2018-2020 byly naštěstí tyto trvalé zábrany odstraněny a nahrazeny pohyblivými, které je možné mimo bohoslužby odstranit a umožnit návštěvníkům prohlídku vzácné umělecké výzdoby.
Dalším turistickým lákadlem je vila, ve které pobýval Mustafa Kemal Atatürk při svých dvou pobytech v Trabzonu. Na mnoha místech píšeme, co vše tento voják, politik a diplomat pro moderní Turecko znamenal, proto nás určitě nepřekvapí, že památky na něj jsou vždy velice pečlivě udržované. Samozřejmě to platí i o zdejší vile Atatürk Köşkü.
Zajímavá je i oblast Konakönü a Araklı s množstvím starých, historických domů. Navštívit bychom měli i místní tržiště. Jsme ve velice úrodném kraji, takže především nabídka ovoce a zeleniny je bohatá. Po únavném dni si můžeme krásně odpočinout v některém z místních hamamů.
Jako každé město se středověkými kořeny i Trabzon má svůj hrad. Bohužel, pokud je nám známo, není možné si jej prohlížet, protože je součástí vojenského objektu. Jeho mohutnost si proto můžeme vychutnat jen z dálky. O to spíš ale můžeme doporučit výhledy na město z okolních hor. Trabzon se totiž na jihu opírá o Pontské hory, na severu se koupe v moři.
Na začátku jsme doporučovali Trabzon jako základnu pro výlety do okolí. Co tedy v dosažitelné vzdálenosti najdeme? Především je to samozřejmě klášter Sumela, kterému jsme věnovali vlastní stránku už jako jednu z prvních tohoto webu. Druhé zajímavé místo je město Rize, proslavené čajem. Milovníkům tohoto lahodného nápoje je samozřejmě známé. A třetí výlet bychom doporučovali do okolních hor. Jsou překrásné a liduprázdné. Nakonec, ale určitě ne nejméně zajímavý, je výlet k blízkému jezeru Uzungöl s malebnou vesničkou na svém břehu.