Říká se že turecká kuchyně je spolu s čínskou a indickou nejlepší kuchyní na světe. Kdo ji jednou okusil nám určitě dá za pravdu. Pro tuto kuchyni je velice typická vyváženost mezi masem, přílohami a velkým množstvím ovocných nebo zeleninových salátů.
Turci nabízejí vynikající speciality, jako třeba kebap, köfte, böreky, pide, ayran … . Úprava jídla je vynikající. Vřele doporučujeme neptat se na to, z čeho se to které jídlo skládá. Nemusíme se totiž obávat, že by nám předložili pokrm z brouků, psů nebo něčeho podobného. Znám ale mnohé případy kdy člověk, který – například – říkal že nemá rád jehněčí jej v tureckém zpracování snědl velice si na něm pochutnal. A když se pak dozvěděl, že právě s velkou chutí snědl jedněčí, byl velice překvapený.
Muže většinou zajímají úpravy masa, ale turecká bezmasá jídla jsou neméně dobrá. I v našich supermarketech můžeme koupit plněné vinné listy (dolma), které jsou ideální stravou pro horlé letní dny. Podávají se totiž studené a jsou nesmírně osvěžující. Oblíbená jsou i jídla z těsta, například gözleme, böreky či pide. Pochutnáme si určitě také na různých úpravách u nás ne zcela běžně používané zeleniny jako jsou třeba lilky.
Nedílnou součástí turecké kuchyně je samozřejmě čaj a káva. Alkohol se v Turecku kupovat může , ale Turci sami jej tolik nepijí, neboť korán doporučuje se alkoholu vyhnout a Turecko je stále ještě převážně muslimská země, i když je to země moderní.
Nesmíme zapomenout ani na sladkosti. Narozdíl od našich dortů či jiných zákusků turecké často plavou – a to není přehnané – v medu nebo sladké vodě. Klasickým příkladem je baklava, oříškotěstová krájená dobrota nasycená cukerným roztokem. A neméně typický je lokum – sladké želé kostičky, často se ořechy nebo pistáciemi, obalené v moučkovém cukru.