GPS 37.1476403N, 38.7837492E mešita Halil-ur-Rahmana
Şanliurfa, jedno z nejkrásnějších měst v Turecku. Existovalo už v období Chetitské říše, tedy 13. stol. před naším letopočtem. Je proto považováno také za nejstarších město země. Podle pověstí se zde narodil Abrahám a měl zde obětovat Bohu svého syna Izáka. I proto jej navštěvují statisíce poutníků všech tří monoteistických náboženství, vycházejících ze Starého zákona.
Abychom si nejprve trochu přiblížili význam polohy, ve které se Şanliurfa nachází, začneme kousek od města samého. Leží v oblasti mezi Eufratem a Tigridem, o které jsme se v dějepise učili jako o nejdříve osídleným místem Země. Proto nás nepřekvapí, že zde najdeme i zatím nejstarší známý chrám na Zemi - Göbekli tepe. Ten byl v roce 2018 vyhlášený jako zatím poslední památka UNESCO v Turecku. Odhaduje se, že byl postaven přibližně 9 000 před Kristem, tedy 90 století před naším letopočtem.
Pro představu: doba, která uplynula mezi jeho postavením a postavením Cheopsovy pyramidy je o polovinu delší, než je časový rozestup mezi současností a dokončením zmíněné pyramidy.
Město Şanliurfa, dříve Edessa, patřilo po celou dobu své historie k významným městům svého doby. Vzhledem ke své poloze na křižovatce cest mezi Evropou, Asií a Afrikou jím doslova procházela historie. Od Babyloňanů přes Chetity a Egypťany. Antické kultury Řeků, Hellénů a Římanů. Křesťané pravoslavní, kteří město ovládali v době Byzantské říše, stejně jako katolíci v době křižáckých válek. Muslimové nejen arabští, ale samozřejmě i turečtí. Tato bohatá historie zanechala ve městě stopy nejen v architektuře, ale i v lidech. Tradičně je zde proto vysoká míra náboženské i společenské tolerance.
Pokud bychom měli zmínit ty nejdůležitější historické milníky, pak určitě nesmíme vynechat rok 304 před naším letopočtem, kdy současné město založili Makedonci. V době římské a byzantské vlády nad Malou Asií bylo město na východní hranici říše, takže bylo často dobýváno Araby, Armény či Turky. Islám se sem poprvé dostal v roce 638. Roku 1098 jej obsadili křižáci a Balduin z Bouillonu se stal zdejším knížetem. Součástí Osmanské říše se město stalo definitivně roku 1516. Za 1. světové války tehdejší Urfa neblaze proslula genocidou Arménů. Přídomek şanlı znamená hrdinná a byl ke jménu města přidělen až v roce 1984 za hrdinství během turecké Války za nezávislost v letech 1919-1922.
Popis památek města začneme netradičně Biblí, konkrétně Starým zákonem. Podle pověsti se tady Abrahám nejen narodil, ale měl zde i obětovat svého prvorozeného syna Izáka. Jak z Bible víme, Bůh oběť na poslední chvíli zarazil. Říká se, že se obětiště změnilo v jezero. Kolem něho pak vzniklo poutní místo, které je dnes asi největším lákadlem do města. Dnes se toto jezírko nachází na nádvoří mešity Halil-ur-Rahmana a je obklopeno nádhernými zahradami Gölbaşi. Protože je plné posvátných ryb, jmenuje se Balıklıgöl neboli rybí jezero.
Z dalších pamětihodností určitě nesmíme vynechat starověký hrad, který svojí současnou podobu získal za vlády Abbásovců v 9. století. Jedinečnou atmosféru má i zdejší krytý bazar. Určitě nepatří mezi moderní bazary, budované v často navštěvovaných centrech v důsledku rozvoje turistického ruchu. Tady na nás dýchá historie i tradice města a místa. A v neposlední řadě doporučujeme i návštěvu moderního muzea Haleplibahçe, kde stojí za pozornost jak úchvatné římské mozaiky, tak i kopie svatyně Göbleki tepe.
Jako v každém velkém tureckém městě i tady najdeme zajímavé mešity. A i tady nás bude zajímat Ulu cami neboli Velké mešita. Ta zdejší pochází z roku 1170 a byla postavena na místě původního křesťanského kostela. Až budete unavení ze všech památek, doporučujeme navštívit jeden z osmi orginálních osmanských hamamů neboli tureckých lázní.