-7
°
C

-6°
-14°

Karakoy
Pátek, 28

Viz 7denní předpověď

GPS 36.3559006N, 29.3189739E

Sedmá z tureckých památek, zapsaných na seznamu UNESCO, je jedno z nejdůležitějších měst Lýkijského spolku Xanthos a nedaleko něho ležící svatyně řecké bohyně plodnosti Létó - Letoon. Místo ale bylo osídleno dlouhodobě. Najdeme zde proto i památky antické či byzantské. Bohužel i zde kdysi loupili evropští archeologové. Proto nejvzácnější památky najdeme v British museum v Londýně. Ale i to, co zde zbylo, za návštěvu stojí, jak dokazuje volba UNESCO.

Dvě z nedůležitějších památek Xanthu. Věžové hrobky a divadlo.

Podle historických podkladů sahá historie osídlení jihozápadní Anatolie až do období přibližně 1 200 před naším letopočtem. Nejdůležitější období Xanthu byl však přelom letopočtu. V té době se stal jedním z nejdůležitějších měst Lýkijského spolku, dokonce na určitou dobu u jeho hlavním městem. Proto i většina dodnes zachovaných památek tuto éru pamatuje.

Sofistikovaný vstup na památku UNESCO

Návštěvníky musíme nejdříve upozornit, že se ruiny špatně hledají. Z obou hlavních přístupových směrů je sice na hlavní silnici Xanthos značen, dokonce jako památka UNESCO. Jakmile jí však opustíte, zmizí i ukazatele. Navigace Google či Waze jej také nemají úplně přesně zaměřené. Takže je třeba ve vesnici Kınık na náměstí uhnout do prava. Pojedete trochu nahoru, pak zjistíte, že z obou stran silnice jsou památky a je tam nějaké mini parkoviště. Tam nechte auto, zkuste zaplatit ve stánku, pokud tam někdo bude a můžete začít s prohlídkou. Neznám lépe maskovanou památku UNESCO ...

Typické lýkijské hrobky. Vpravo kopie slavné Harpijské hrobky, jejíž originál je v British museum.

Budeme-li se snažit Xanthos popisovat v tom pořadí, v jakém jednotlivé stavby vznikaly, musíme začít od Lýkijců. Viditelné jsou zbytky jejich agory. Nejtypičtější památky z tohoto období jsou ale hrobky. Lýkijci je často tesali do skály, tady je ale najdeme vybudované jako domy či věžovité hrobky. Asi nejznámější z nich je tzv. Harpyjská hrobka. Její tvar totiž připomíná antické mýtické harpye, napůl ženy napůl ptáky. Bohužel tady není originál, ale pouze přesná kopie. Originál je vystaven v British museum v Londýně. 

Xanthosská stéla, sen jazykovědců.

Historicky asi nejcennější památka na toto období je takzvaná Xanthosská stéla nebo Xanthosský obelix. Pochází přibližně z roku 400 před naším letopočtem. Pro naše porozumění lýkijštiny má stejnou cenu jako rosettská deska pro rozluštění staroegyptských hieroglyfů. Jedná se totiž o bilingvní (dvojjazyčné) nápisy v lýkijštině a řečtině.

Nereidský památník je také v British museum.

Ze stejného období pochází i takzvaný památník Nereid. Jedná se o hrobku, datovanou také pravděpodobně kolem roku 400 před naším letopočtem. Sloužila prý jako vzor při budování jednoho ze starověkých sedmi divů světa - Mauzolea v Halikarnasu. I Nereidský památník bychom zde ale marně hledali. Britové si jej odvezli do Londýna začátkem čtyřicátých let devatenáctého století, aby jej vystavili v British museum.

Původně řecké divadlo Římané významně předělali.

I dobách Římské říše byl Xanthos, tou dobou nazývaný Xanthus, významným městem. Z tohoto období je asi nejpoutavější stavbou divadlo. Původně řecké bylo římany významně vylepšené a ve své době mělo kapacitu přibližně 2 200 diváků. Mohli by jej tedy navštívit všichni obyvatelé Sobotky nebo Veltrus včetně miminek. Hlavním lákadlem divadla jsou vstupní brány a orchestra s theatreonem. Zajímavé jsou ale i zbytky domů a překrásné mozaiky. Přehlédnout nemůžeme ani Vespasiánův oblouk.

Mozaiky jsou pečlivě zakryté fólií a zasypané kačírkem, aby je turisté nepoškodili..

Posledním obdobím s archeologicky zajímavými památkami je doba Byzantské říše. Ty najdeme na druhé straně silnice. Mezi nimi vyniká nová agora s nádhernými podlahovými mozaikami. Mozaiky jsou zakryté, jen na několika místech je možné je dočasně odhalit a prohlédnout si je. Minout nemůžeme ani zbytky křesťanské baziliky, ležící na konci agory. Od ní se můžeme vydat do prava po velké ulici k hradbám nebo do leva do kopce na pohřebiště s domovými hrobkami.

Oltář byzantské baziliky.

Xanthos a Letoon (úmyslně uvádíme obě města, i když tady popisujeme jen Xanthos – jsou totiž spolu na seznamu UNESCO) určitě stojí za návštěvu. Jsou relativně dostupné i z turisticky navštěvovanější míst jako je Fethiye nebo Muğla, nechodí sem ale takové davy jako do Efezu či Tróje. Ideální volba pro prohlídku této památky UNESCO je v návštěva rámci putování Lýkijskou stezkou, protože ta vám nabídne navíc i překrásnou přírodu a zajímavé turecké vesničky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *