Turecká kuchyně se bez yufky (známe jí také pod řeckým názvem filla těsto) prostě neobejde. Chvíli nám trvalo, než jsme sebrali odvahu jí vyzkoušet, ale podařilo se, takže nabízíme otestovaný recept.

Toto jediné foto je není naše práce, je zde lépe vidět válení. Foto I, Mussklprozz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Ingredience:

  • 1 kg hladké mouky
  • 1 polévková lžíce soli
  • voda podle mouky, okolo 600 ml
Bochánky jsou připravené, můžeme válet …

Postup:

Z mouky, vody a soli připravíme těsto, které není ani příliš měkké ani příliš tvrdé. Turci často používají termín „jako ušní lalůček“. Rozdělíme ho na malé bochánky – počet závisí na tom, jak velké pláty chceme dělat. Já jsem je dělal na börek, pouze ze čtvrt kila mouky. Vyšlo mi to na sedm placek cca 50 cm v průměru.

Vlevo obyčejná kulatá tyč z Hornbachu, vlevo pravá, ale zkřivená oklava.

Teď přichází to nejdůležitější vyválet co nejtenčí placku. Na to je třeba mít oklavu. Je to speciální váleček na těsto. Čím delší, tím lepší. Běžné jsou od 80 cm a delší. Průměr je okolo dvou až dvou a půl centimetru. Není však třeba kupovat originál výrobek, koupil jsem si v Hornbachu „kulatou tyč“ a funguje naprosto perfektně.

Těsto na oklavu nabalíme.

Při válení nešetříme moukou, vál musí být stále rozumně pomoučený, aby se nám těsto nelepilo. Vezmeme připravený bochánek, na vále jej nejdříve rukou roztáhneme a pak jej oklavou začneme válet. Když je těsto alespoň trochu rozválené, začneme jej na oklavu narolovávat a MÍRNÝM tlakem rozvalovat. Při tom těsto roztahujeme na válci do šířky. Čas od času placku sundáme, otočíme můžeme opět trochu pomoučit a pokračujeme ve válení. Hotové placky ukládáme klidně přes sebe, neslepí se.

Takto vyválená placka je hezky rovnoměrně tenká.

Problémy mohou nastat, použijeme-li málo mouky při válení. Těsto se nám na oklavě slepí. Stejně se může slepit i při použití příliš velkého tlaku. Příliš tvrdé těsto se bude hůře zpracovávat. Příliš měkkému můžeme pomoci větším množstvím mouky a menším tlakem při válení.

Jednotlivé placky na sebe bez problémů naskládáme.

Máme-li všechny placky hotové, můžeme je začít zpracovávat. Chceme-li je okamžitě použít na börek či podobná jídla, pracujeme s nimi v surovém stavu. Chceme-li je upéci (například na dürüm), rozpálíme troubu na nejvyšší možnou teplotu (já používám 300o horky vzduch a necháme v ní rozpálit i plech. Na ten pal jednotlivé placy kladame a pečeme. Jde to rychle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *